Titulní stránka


Brněnský občasník


Stránky autora


Zpět do výběru


 


BRNĚNSKÝ OBČASNÍK


číslo 2 - ročník XIII. - prosinec 2003

Vydává: Oddělení pro slepeckou historii Technického muzea v Brně
Purkyňova 105, 612 00 Brno - Královo Pole

     
     

OBSAH ČÍSLA


Milí čtenáři...
Nám, nám, narodil se...
Šalom Izrael
Ať nás dárky nezničí
Barokní klenot Polabí
Zdobit můžou dlouho
Novinka pro slabozraké
Tramvaje i trolejbusy budou více hovořit s cestujícími
Vánoční přání z Božího Daru
Z našeho muzea


Milí čtenáři,


omlouvám se Vám za v tomto roce tak malý počet čísel. Bylo to způsobeno jednak přípravami k otevření naší expozice a potom také nefunkčností sázecích strojů. Zdá se, že se již podařilo vše tak zařídit, aby v příštím roce Občasník vycházel.

Budu ráda, když i přes tuto dlouhou odmlku mu zůstanete věrní.

Bude opět vycházet v Braillově písmu nebo v elektronické podobě.

Prosím, aby se zájemci přihlásili do konce ledna na adresu redakce:

Technické muzeum
oddělení pro slepeckou historii
Purkyňova 105
612 00 Brno

nebo na emailovou adresu:

hlusi@technicalmuseum.cz

Je možné přihlásit se také telefonicky:

5 41 42 14 88 nebo
603 484 347

Děkujeme za Vaši milou přízeň.

Eliška Hluší

Nám, nám, narodil se...


Betlém Tomáše Krýzy Voňavé smrčky, jedličky nebo borovičky se spoustou blýskavých či perníkových a slaměných ozdob patří dnes neodmyslitelně k vánoční atmosféře. Dokonce se staly jejich symbolem.

Ale nebývalo tomu tak vždy. V minulosti mnohde začínaly vánoční svátky pro děti bohaté i chudé, venkovské i městské tím okamžikem, kdy tatínek snesl z půdy jesličky a vystavil je v pokoji. Betlém si náš lid upravil podomácku, podle sebe. A tak se vedle biblických výjevů objevovaly skupinky, výjevy a řemesla tehdejšího života. Ty nejkrásnější jesličky obdivujeme dodnes. Patří mezi ně i pohyblivé jesličky, které jsou instalovány v okresním muzeu v Jindřichově Hradci v jižních Čechách.

Jejich tvůrcem je hradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza (narozen v roce 1838). Po celý svůj život ztvárňoval svůj veliký a krásný sen - betlém. Vytvářel stovky figurek lidí a zvířat - z nichž více než dvě stě je pohyblivých. Figurky jsou vsazeny do venkovské i městské krajiny.

Poprvé představil Tomáš Krýza svůj pohyblivý betlém veřejnosti na hospodářsko-průmyslové výstavě v Praze v roce 1894. Po jeho smrti v roce 1918 pokračoval v betlémářské tvorbě jeho syn, páter Jan Krýza, který toto jedinečné dílo v roce 1935 věnoval jindřichohradeckému muzeu. Sám jesličky v muzeu instaloval a po mnoho let pomáhal opravovat jejich primitivní, ale vysoce důvtipný hnací a rozvodový mechanismus.

Věhlas tohoto unikátního díla dávno překročil hranice naší republiky. Desetitisíce návštěvníků našich i ze zahraničí každoročně obdivují expozici dovednosti i skutečné lidové tvořivosti prostého českého člověka.

Ing. Zdeněk PRCHLÍK

(Magazín ČD pro Vás)

Šalom Izrael


Izrael Každý, kdo byl v Izraeli a navštívil místa, kde se odehrávaly známé biblické příběhy, vám potvrdí, že když se ocitnete například v prostorách, kde se odehrávala poslední večeře Páně nebo na místě Ježíšova narození, zapůsobí to na vás bez ohledu na to, jestli tomu věříte nebo ne. Izrael je totiž zázračná země.

Většina turistických nebo poutních cest do Izraele začíná v největším městě, moderním Tel Avivu , na letišti Ben Gurion. Již zde poznáte na vlastní kůži, že Izrael musí svou existenci neustále bránit. Bedliví úředníci vám často i vaší řečí položí řadu promyšlených otázek, které mají prověřit, nejste-li třeba terorista. S podobnou nenápadnou pozorností se pak setkáte i kvůli vaší bezpečnosti v Izraeli všude.

Vaše cesta může jít po pobřeží směrem na sever, kde leží město Cesarea, která bývala největším městem Palestiny za Římanů, nebo známý přístav Haifa. Pak už se pravděpodobně stočíte na východ směrem do vnitrozemí k biblickému Galilejskému jezeru. Cestou si však ještě můžete prohlédnout město Nazaret , kde žili Ježíšovi rodiče a nad nímž je vidět i nám cosi připomínající hora Tabor.

Getsemanská zahrada Břehy tohoto kouzelného jezera jsou spojeny s působením Ježíše, zejména však s příběhy z Nového zákona. Zde v Káni Galilejské se odehrál jeho první zmiňovaný zázrak, proměnění vody ve víno. Zde také našel své první učedníky, rybáře Šimona, zvaného Petr, i Ondřeje a Jana. V restauracích na břehu si po projížďce lodí po jezeře můžete dát místní specialitu - rybu sv. Petra. Dalšími zajímavými místy pak jsou například kostelík Primátu sv. Petra, kde Ježíš Petra vyzval, "aby se stal pastýřem jeho ovcí", nebo kostel Blahoslavení.

Večeřadlo Z Galilejského jezera vytéká řeka Jordán. Toto místo se nazývá Jardenit a je spojováno s pokřtěním Ježíše Janem Křtitelem. Často zde najdete skupiny poutníků z celého světa, jež tento obřad opakují. Severně nad jezerem stojí za to navštívit Golanské výšiny, kde teprve plně pochopíte jejich strategický význam. Celé hustě obydlené okolí jezera máte totiž přímo pod sebou. Navíc zde pramení v Izraeli přímo strategická surovina - voda.

Zeď nářků Zeleným údolím řeky Jordán se pak dostanete do blízkosti měst Jeruzalém a Betlém. Jeruzalém je centrem duchovního života všech Židů již od doby krále Davida , který z něho udělal před 3000 lety hlavní město svatého království.

Uličky křížové cesty Staré město je obklopeno hradbami s osmi historickými branami. Najdete zde ve spleti úzkých uliček i známou Via Dolorosa se čtrnácti zastaveními končící na vrchu Golgota, místě Ježíšova ukřižování. Dnes je tady chrám Božího hrobu. V arabské části města je Skalní chrám s pozlacenou kopulí, který stojí na místě, kde stával Chrám z doby krále Šalamouna. Posledním zbytkem tohoto chrámu, který byl několikrát zbořen, je pak známá Zeď nářků, kde je stále plno modlících se Židů, ale i turistů. Za návštěvu určitě stojí i zahrada Getsemanská s tisíciletými olivovníky nebo kaple poslední večeře Páně.

Město Betlém Proti proudu času pak pokračujeme do nedalekého Betléma, který je místem narození Ježíše . Betlém je dnes pod Palestinskou správou a setkáte se tu zblízka s arabským světem. Chrám Narození Páně s nízkým tzv. vchodem "pokory" je dnes kostel , který je rozdělen na několik částí, které jsou spravovány jednotlivými křesťanskými církvemi. V podzemí chrámu je krypta, kde je stříbrnou hvězdou označeno místo narození Ježíše.

Poblíž Betléma najdeme i známé Jericho. My se však vydáme ještě dále na jih k Mrtvému moři, které leží 400 metrů pod úrovní Středozemního moře a je nejníže položeným místem na zemi. Nad Mrtvým mořem se tyčí pevnost Massada, přístupná lanovkou, kde spáchali poslední židovští obránci hromadnou sebevraždu a na dlouhou dobu umožnili opanovat území Izraele Římanům. Pevnost se tak stala do dnešních dnů symbolem boje židovského národa za svobodu.

Mrtvé moře Svou cestu po Izraeli můžete příjemně zakončit po průjezdu pouští Negev u pobřeží Rudého moře v Eilatu, kde si určitě plně vychutnáte všechny příjemnosti,které toto místo nabízí. Zvláště pro milovníky podmořského života se tato oblast stala pravým rájem.

Život Rudého moře Naše krátká cesta Izraelem zdaleka nemohla vyčerpat vše, co je zde možné uvidět. Je to země, v které snad každý kámen voní historií. Určitě se sem jednou znovu zatoužíte vrátit.

Tak tedy Šalom Izrael.

Ing. Petr Tiefenböck

(Magazín ČD pro Vás)

Ať nás dárky nezničí


Dárky pod stromečkem Přestože Vánoce patří k nejpříjemnějším svátkům v roce, příprava na ně patří k těm nejnáročnějším. Zejména honba za dárky dokáže pořádně vyčerpat. Jaký dárek ocení manžel a čím potěšit ženu? Nebo zkusit něco netradičního, co vyrazí dech?

Proč sháníme na Vánoce dárky?

Už ve starém Římě si lidé na oslavu Nového roku dávali dárky a později, kdy se vánočním svátkem stal zimní slunovrat, obdarovávání zůstalo. Náš Ježíšek musel o svou budoucnost několik století bojovat, ale navzdory všem úskalím nám pravidelně 24. prosince rozdává dárky. Ovšem původně měly dárky jen symbolický význam. Děti dostávaly jablíčka pro zdraví a sílu nebo ořech slibující moudrost. Víno, sladkosti či kandované ovoce zase znamenaly sladký život. Přestože dnes dárkům magickou moc nepřisuzujeme, ty dobře zvolené mohou obdarovaného skutečně okouzlit. Měli bychom však mít na paměti:

Dárek je výrazem radosti, ne stresu! Obdarujme jen ty, na kterých nám opravdu záleží, a vyberme pro ně to pravé.

Krásně zabalená maličkost je darem. Nepodceňujme moc originálně zabaleného dárku.

Pro ženy roztomilé drobnosti i praktické dárky

Snad každá žena ocení i tu sebemenší maličkost, o níž však tuší, že je věnována z lásky. Může jít o dárkové balení sladkostí jako Raffaello, srdíčka Milka nebo luxusně zabalené belgické pralinky. Rozhodně nic nepokazí kosmetika a ani v tomto případě nerozhoduje cena. Přírodními mýdly prosluly prodejny Botanicus, ale dnes mýdla v originálním provedení najdeme i v dalších obchodech. Vděčným a cenově přístupným dárkem je také zajímavá svíčka nebo svícen. Hlouběji do peněženky je nutné sáhnout při nákupu parfému, ale volba vůně představuje značné riziko. Mnohem praktičtější je zjistit, jaký parfém žena používá, a koupit jí k němu sprchový gel, tělové mléko či deodorant stejné značky. A pokud nehodláme investovat do finančně náročnějšího mixéru, pressa na kávu či toastovače, zvolme vždy vítanou variantu rostliny v květináči. Vzrostlý fíkus i kvetoucí fialka potěší bez rozdílu věku.

Muži - technika i romantika

Vánoční obrázek Muži na rozdíl od žen ocení i technický dárek jako třeba příslušenství k mobilnímu telefonu. Movitější mají tedy vystaráno: novinku mezi mobily, digitální fotoaparát, DVD nebo chybějící součást hifi soupravy. Pro romantičtější duše není špatnou volbou CD, videokazeta nebo kniha oblíbeného autora. Nevyjímaje slovníky, atlasy či učebnice! Muž zajásá i nad kosmetikou či kusem oblečení, které si tak nerad kupuje sám. I v tomto případě však platí - inspirujme se jeho dosavadní značkou a vkusem, ať dárek nezůstane ležet. Vděčné jsou pak sportovní doplňky jako squashová raketa, kraťasy nebo speciální termoprádlo. A co neurazí nikdy? Láhev dobrého vína či luxusní doutník.

Tak trochu netradičně

K mání jsou i dárky zcela netradiční, ovšem nesou s sebou jistou dávku rizika. Tak třeba seskok s padákem, vyhlídkový let, lekce snowboardingu, tréninky tenisu, lekce angličtiny. Jak by drahá polovička ocenila zaplacené tetování či pearcing? Ale je možné si třeba věnovat vánoční zájezd na hory nebo strávit Vánoce v luxusní restauraci. Netradiční mohou být celé svátky, kdy se například rodina dohodne na písmenu, kterým musí začínat všechny dárky a na ceně 333 korun za každý balíček. Také originální pohlednice zaslaná mailem jistě potěší.

(Časopis Výběr)


Barokní klenot Polabí


Zámek Lysá nad Labem Řeka Labe, která se jako stužka vine středočeskou krajinou, si na svoji stříbropěnnou nit navléká korálky půvabných polabských měst, neopakovatelných svým osobitým charakterem. Jedním z nich je město Lysá nad Labem. Charakteristický rys městu vtiskla ruka uměnímilovného hraběte Františka Antonína Šporka. Na první pohled město všední a obyčejné, podobné tolika jiným! Poznáte je však blíž a zaujme vás svým jedinečným a neopakovatelným kouzlem.

Přijíždíte-li do Lysé nad Labem, necháte se zlákat městskou dominantou - barokním kostelem sv. Jana Křtitele. Kostelní věž je viditelná z každé přístupové cesty. Kostel sám i jeho ohradní zeď se sochami (třetí zprava je církevní otec Jeroným z dílny M. B. Brauna) stojí za samostatný výlet. Za budovou fary přináležející ke kostelu spatříte k zámku se táhnoucí ohradní zeď zámeckého parku. Je poměrně vysoká, klasicistní, zdobená dekorativními vázami a bustami. Dává tušit, že ukrývá něco jedinečného...

Do zámeckého areálu lze vstoupit zámeckou branou. Stačí jen obejít východní zámecké křídlo vpravo a vcházíte do parku, který svou sochařskou výzdobou nemá snad nikde na světě obdoby.

Samotný park prošel ve dvou stoletích složitým vývojem a řadou úprav. Sochařská výzdoba parku je ojedinělým souborem zatím nedoceněným a neprávem opomíjeným. Je možno jej srovnat jen s řadami alegorií v Kuksu. Liší se ovšem svým zaměřením i provedením. Zatímco plastiky v Kuksu zobrazují člověka, jeho povahu, klady i zápory, lyský komplex je obrácen k přírodě a zachycuje do kamene koloběh života a prostředí, které člověka obklopuje. Takto zpracovaný cyklus dvanácti měsíců, ročních období, dne a noci, přírodních živlů a světadílů nemá ve světovém sochařství obdoby (Versailles je vyzdoben pouze alegoriemi 12 měsíců).

Od východního, tzv. Rudolfova křídla zámku, vstupujeme přímo do prvního zámeckého parteru. Ten tvoří travnaté plochy, orámované zastřiženými buxusy a je osazen mohutnými barokními vázami s květinami. Rozhraní mezi prvním a druhým zámeckým parterem tvoří alegorické sochy čtyř ročních období, pocházející z dílny Františka Adámka staršího z Benátek. Zhotoveny byly v r. 1735 a jsou vlastně vyvrcholením celého souboru soch lyského parku, především pro svoji křehkost a skladební vyváženost. Vznikly v období přechodu od baroka k rokoku. Zvláště pak Jaro a Podzim vzdáleně připomínají svými gesty i modelací Braunův sloh. Jsou osazeny v pořadí (zprava při pohledu od zámku): Léto, Jaro, Podzim a Zima. Velkého ocenění právě alegoriím Podzimu a Zimy se dostalo na výstavě "Pražské baroko" v r. 1938. Na třech schodištích, jimiž se sestupuje z prvého do druhého parteru, jsou další alegorie, tvořené drobnými putti. Výjimku tvoří prostřední schodiště, na jehož vrchní části stojí vlevo Venuše, vpravo Adonis (přistupujeme-li od zámku). Pravé schodiště zdobí alegorie čtyř světadílů tehdy známých. Na levém schodišti představují putti živly.

Druhý parter francouzského parku uzavírá východně od zámku řada šesti klasicistních soch - božstev antické mytologie. Pocházejí z dílny sochaře Ignáce Michala Platzera. Při pohledu od zámku je můžeme představit zprava takto: Zeus, Hefaistos, Artemis, Deméter, Gáia a Poseidon.

Autorství Ignáce Michala Platzera není sice písemně doloženo, ale sochy se námětem i provedením shodují s obdobnou skupinou antických božstev, kterou tento sochař vytvořil v r. 1783 pro palác hraběte Sweerts-Sporcka v Hybernské ulici v Praze. Připomínají také práce v zámecké zahradě ve Lnářích, které tento sochař rovněž vytvořil. Ze stejné dílny pocházejí i čtyři putti z alegorií sedmera svobodných umění, volně rozmístěné v parku (astronomie, geometrie, gramatika a rétorika).

Protiklad klasicistním sochám v druhém zámeckém parteru tvoří dvojice lvic, lvů a sfing s kartušemi. Tyto sochy patří k pracím Františka Adámka staršího z Benátek. Hlavní osová alej parku, která je osazena alegorickými sochami dvanácti měsíců, je tvořena stříhanými habry. Habrová alej vytváří na průsečících cest celkem čtyři kouzelná loubí, zvoucí v horkých letních dnech k příjemné procházce. Alegorie měsíců jsou seřazeny směrem od zámku: po levé straně leden až červen, po straně pravé prosinec až červenec.

Sochy měsíců jsou umístěny vždy proti sobě v hlavní osové habrové aleji, na podstavcích, jejichž zrcadla (celkem čtyři) nesou dnes už nezřetelný německý text. Uvádí se, že tyto nápisy objasňují význam postavy představující jednotlivý měsíc.

Na obsah textů měl údajně vliv samotný hrabě Špork, který tenkrát, už nemocný, se velmi často zabýval posledními věcmi člověka. (Podle Halíka snad i Špork sám vypracovával návrhy, jak mají jednotlivé sochy vypadat.) Provedení alegorií měsíců nutno podle všech dochovaných záznamů a porovnáním rukopisu přisoudit Františku Adámku staršímu z Benátek. Na francouzský park volně navazuje park anglický, který je citlivou napodobeninou volné přírody a zve k romantickým procházkám. Těmi by mělo končit i pozvání do barokního parku v Lysé nad Labem. Jeho sochařská výzdoba sice nepochází z dílny předních mistrů českého barokního umění, ale přesto na vás hluboce zapůsobí svým prostým, ale barvitým, charakteristickým slohovým projevem, tak typickým pro sochařské barokní umění českého venkova.

Marie Kořínková

(Magazín ČD pro Vás)

Zdobit můžou dlouho


Děti u stromečku Vědí to i děti, které věří na Ježíška: nejtrvanlivější vánoční stromeček je jedle, pak borovice, smrk pichlavý včetně smrku stříbrného, nejdřív opadá obyčejný smrk ztepilý. Všechny stromky ale vydrží déle, když budeme dodržovat následující zásady:

U čerstvě koupeného stromku uřízneme dole asi dva centimetry kmene. Konec totiž může být zaschlý, takže by nesál vodu. Kúru ale neloupeme.

Stromeček postavíme ven do nádoby s vodou, do které přidáme glycerin, aby nezamrzala. "Můžeme v ní rozpustit i tabletu acylpyrínu", radí revírník jablonecké lesní správy Pavel Polák.

Ozdobenému stromku denně rosíme větve vodou. Používáme rozprašovač.

Stromek v květináči na teplo zvykáme tak, že ho každý den dáme na pár hodin do bytu. Po svátcích ho zase můžeme otužovat, čili denně pár hodin "venčit", aby měl šanci vydržet až do příštích Vánoc.

(Časopis Výběr)

Novinka pro slabozraké


Informační televize na olomouckém nádraží Ve vestibulu olomouckého hlavního nádraží se mohou nyní pohodlněji informovat o odjezdech vlaků i slabozrací občané. Umožňuje to nový informační displej, který tvoří televizní obrazovka o úhlopříčce 70 cm, umístěná ve výši očí. Je za skleněnou stěnou ČD centra, v blízkosti bubnových jízdních řádů.

Informace o odjezdech nejbližších pěti vlaků jsou z velkých jednobarevných písmen. Údaj o jednom vlaku zabírá vždy dva řádky. V prvním je typ a číslo vlaku, čas odjezdu, číslo nástupiště a případné zpoždění. Na druhé řádce je cílová stanice a směr jízdy. Dvojřádky jsou od sebe odděleny.

O zmíněné technické řešení informačního displeje pro slabozraké, které je unikátní v České republice, se postarala společnost Tyflocentrum Olomouc ve spolupráci se Správou dopravní cesty Olomouc.

Pokud se zde zařízení osvědčí, najde se možnost jeho aplikace i ve vestibulech dalších nádraží ČD.

Železničář č. 47/2003)

Tramvaje i trolejbusy budou více hovořit s cestujícími


Tramvaj Dopředu namluvená a připravená hlášení by měla postupně usnadňovat práci řidičům brněnské hromadné dopravy i cestování Brňanů. Z reproduktoru ve voze se může nyní ozvat například varování proti kapsářům či výzva k těm, jejichž psi nastoupili bez náhubku. Cílem této novinky je dát cestujícím kvalitní informaci nejen obsahem, ale i formou - ne každý řidič totiž musí zvládat umění přednesu mluveného slova.

"Princip je jednoduchý. Řidič si na palubním počítači vyhledá ze seznamu připravených sdělení to pravé, které v dané situaci potřebuje, a klávesnicí je odešle dál do systému. Informace se v zápětí přehraje ve vozidle nebo venku a zároveň se i na panelu pod stropem nebo v modernějších vozidlech na boku objeví stručný text ve vyzualizované podobě," popsala mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Pohanová. Připraveno je zatím sedmadvacet sdělení, členěných podle účelu do několika celků.

"Nahraná sdělení však mohou obsáhnout pouze často se opakující nebo předvídatelné situace. Při jejich přípravě jsme proto vycházeli z požadavků na základě provozu městské hromadné dopravy, ale například námět na výstrahu proti kapsářům vznikl na Policii ČR. Na všechny ostatní výjimečnosti či pro podrobnější hlášení pak slouží řidiči vozový rozhlas, schopný reprodukovat jeho hlas do vozu i ven na nástupiště," upřesnila Pohanová.

Do konce roku by nahrávky měly být k dispozici na všech ozvučených vozidlech DPMB, tedy zhruba na devadesáti procentech vozového parku. Všechna vozidla by pak měla být ozvučena do poloviny příštího roku. Většinou uslyší cestující hlas Jarmily Černocké, která už take namluvila všechna hlášení zastávek pro brněnskou dopravu.

Jiřina Veselá

(Rovnost)

Vánoční přání z Božího Daru


Vánoce jsou za dveřmi a Česká pošta opět přichází s nabídkou služeb "Vánoční pošty". Lidé, kteří chtějí svým blízkým před Vánoci poslat přání se speciálním vánočním razítkem, je mohou v obálce poslat do krušnohorského Božího Daru. Tamní poštmistrová obálku rozlepí, všechna psaníčka pečlivě orazí a rozešle je příslušným adresátům.

Vánoční pošta slaví malé výročí. V České republice totiž působí již desátým rokem. Každý rok se přitom používá jiné razítko - v minulosti to byl např. zvoneček, vánoční stromek, kapr, beránek, svíčka v ořechové skořápce, tři králové a miminko v jesličkách. Letošní razítko má podobu "smějící" se vánoční komety.

Zájemci, kteří chtějí, aby jejich vánoční přání adresovaná přátelům, příbuzným nebo dětem byla orazítkována zmíněným razítkem, nechť přání vloží do obálky a zašlou na adresu:

Vánoční pošta 362 62 Boží Dar.

Vánoční pošta je v provozu do 24. prosince 2003.

A ještě upozornění:

Vánoční přání s vypsanými adresami, na které mají být doručena, musejí být řádně ofrankována, totéž platí o obálce s adresou Božího Daru, do níž se přání vloží.

(Zpravodaj České pošty)

Z našeho muzea


Milí čtenáři,

jak už víte z časopisu Zora, bylo slavnostní vernisáží 5. června otevřeno Technické muzeum v Brně.

Při této příležitosti PhDr. Josef Smýkal mě jako vedoucí slepeckého oddělení předal dar, bustu Louise Brailla v hodnotě 20 000,- Kč. Velmi si toho vážím. Při našich zahraničních návštěvách slepeckých muzeí jsem měla možnost v Coupvray ve Francii si sochu Louise Brailla prohlédnout. Ráda však konstatuji, že slepecké oddělení v Brně ji má nejhezčí.

Ráda bych vás pozvala k návštěvě expozice Oddělení pro slepeckou historii TMB. Protože některé předměty jsou uloženy v uzamčených vitrínách, je lepší si návštěvu předem objednat na tel.:

541 42 14 88 nebo 603 484 347.

Také je možné napsat na emailovou adresu:

hlusi@technicalmuseum.cz

Technické muzeum v Brně je otevřeno od pondělí do pátku v době od 9 do 17 hodin. V sobotu a neděli pak v době od 10 do 18 hodin. Je možné si také předem objednat průvodce expozicí v Braillově písmu.

Těším se na vaši návštěvu.

Příjemné prožití Vánočních svátků, hodně zdraví, spokojenosti a osobní pohody po celý rok 2004 Vám přejí všichni, kteří Brněnský Občasník připravují.

V žádném případě se v budoucnosti nenechte zaskočit špatnou náladou. Tak ať vstup do příštího roku je šťastný.

Eliška Hluší-----------------------------

HTML podobu tohoto čísla Brněnského občasníku
připravuje: Jan Pokorný.

Graficky spolupracuje: Zdeněk Hluší

Graficky optimalizováno pro
MS Internet Explorer 5.x (a vyšší),
rozlišení 800 x 600 True Color 32

 
     
    * * * * *